portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Oksywie - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Oksywie - wspomnień czar » Forum » OKSYWIE - grudzień 1970
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

OKSYWIE - grudzień 1970

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
kapija 
   

VIP


Dołączył: Sob Maj 27, 2006 19:48
Posty: 7459
Skąd: Babie Doły

PostWysłany: Pon Mar 31, 2008 19:53    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

Jest to ostatnia strona opisująca wydarzenia tamtego okresu ...

Cytat:


Były to fragmenty dzieła zbiorowego "Grudzień 1970" wydanego w 1986 r. przez "Spotkania" w Paryżu.
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 17:09    Temat postu: Ogłoszenie

http://www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/5052_53583.html

Cytat:


2008-12-15

Miasto Gdynia i Telewizja Polska Oddział w Gdańsku zapraszają na niezwykłe widowisko i poruszający koncert pt.: Przystanek Gdynia Stocznia.
Bohaterami spotkania będą uczestnicy i rodziny ofiar grudniowej masakry w Gdyni w 1970 r.
Udział w debacie wezmą również wybitni historycy i publicyści.
W widowisku wystąpią: Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Paweł Królikowski, Dariusz Toczek i Antoni Filipkowski.
Debatę poprowadzą: Iwona Schymalla i Stanisław Elsner-Załuski.
Reżyserem widowiska jest Magdalena Łazarkiewicz.

W krótkiej, bo niespełna 83-letniej historii Gdyni jest data, która zapisała się wyjątkowo tragicznie. To 17 grudnia 1970 r. Tego dnia, wczesnym rankiem, idący do pracy stoczniowcy zostali ostrzelani z broni maszynowej. Padli zabici i ranni. Do dziś winni masakry nie zostali ukarani... My współcześni wiemy, że ich ofiara nie była daremna, że po Grudniu'70 wydarzył się Sierpień'80, Czerwiec'89 i Wolność, która 38 lat temu była tylko marzeniem... 17 grudnia, w kolejne rocznice, Gdynianie oddają hołd tym, którzy "zginęli w marszu ku nadziei".

Widowisko: Przystanek Gdynia Stocznia zostanie zaprezentowane w budynku Dworca Morskiego w Gdyni przy ulicy Polskiej 1, na I piętrze, 15 grudnia 2008 r. Początek o godz. 19.00.
Wstęp wolny.

Emisja widowiska - 20 grudnia 2008 r. o godzinie 18.55 na antenie Telewizji Gdańsk.

morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Gru 16, 2008 11:33    Temat postu: komunikat

morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Śro Gru 17, 2008 19:53    Temat postu: Dzisiaj w Gdyni

Gdynia dzisiaj...


Gdynia dzisiaj.jpg

Gdynia dzisiaj.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Gru 17, 2011 21:05    Temat postu: Gdynia

Dzisiaj...


Dziś wspomniałem taki refleksyjny fragment "Walca" Czesława Miłosza:

"Rozumiesz. Jest taka cierpienia granica,
Za którą się uśmiech pogodny zaczyna,
I mija tak człowiek, i już zapomina,
O co miał walczyć i po co."



dzisiaj wieczorem.jpg

dzisiaj wieczorem.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Gru 08, 2012 12:25    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

dor_ka 
   

Forum Ekspert


Dołączył: Wto Maj 15, 2012 14:50
Posty: 403
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Gru 08, 2012 15:01    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

Grudzień trwale wpisał się krwawą czcionką w historię Gdyni. Dziękuję Panom "morze" i "kapija" za wpisy
dor_ka 
   

Forum Ekspert


Dołączył: Wto Maj 15, 2012 14:50
Posty: 403
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sob Gru 08, 2012 15:04    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

teraz spojrzałam, że Pan "kapija" dokonał wpisu "jakiś czas temu", ale to nic - dziękuję
andrzej-vreten 
   

Zaglądajacy


Wiek: 65
Dołączył: Śro Kwi 18, 2012 13:45
Posty: 14
Skąd: Stockholm

PostWysłany: Pon Gru 10, 2012 14:39    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

Witam.Chcialem sie odniesc do cytatu wiersza milosza kilka dni temu,ktory zamiescil Pan "morze".Ale teraz troche o czym innym.
Kiedy jakis czas temu zaczynalem nowy temat tu na forum-Ludzie o ktorych nie wolno nam zapomniec-wiedzialem,ze nie bedzie to kontynuowane.Pisalem na priv do jedynej osoby,ktora chciala sie zaangazowac-Pani "dor-ka"-ze cala moja nadzieja tylko w niej.Po pewnym czasie znudzilo sie jej to-co mnie wcale nie dziwi,skoro jej starania i praca nie byly wspomagane przez nikogo.Pisalem rowniez do Pana "morze",zeby sie jakos zaangazowal w temat.Bylem przekonany,ze przy jego wiedzy i dojsciu do roznych materialow bedzie chcial chociaz troche sie udzielic.Niestety ale Pan "morze"zdecydowanie mi odmowil,bo....moze sam napisze dlaczego
Nie napisze on nic o tych mlodych bohaterach,harcerzach,dzieciach,ktorzy gineli za Polske a cytuje milosza????????!!!!!!!!!!!!!!Niestety ale nie napisze co o tym mysle bo musialbym obrazic Pana "morze".Ponizej szanowni internauci moga poczytac kto to byl milosz


Na wstepie cytaty z jego utworow

Polska to "irytujacy obszar miedzy Niemcami i Rosja" (Prywatne Obowiazki)

"Dla Polski nie ma miejsca na Ziemi" - (Rok mysliwego) "Polska to Ciemnogrod (Prywatne Obowiazki),

Polska to "odbytnica Swiata" (Abecadlo Milosza),

" Gdyby mi dano sposob, wysadzilbym ten kraj w powietrze" (Rodzina Europy),

"Polak musi byc swinia, poniewaz sie Polakiem urodzil" (Prywatne obowiazki)

W liscie do M. Wankowicza pisal "Jestem bardzo malo polski w sensie, jaki
temu slowu zwyklo sie nadawac; standardy obowiazujace wsrod szlachetnych Polakow sa mi najzupejniej obce.Moj umysl jest zydowski"


A teraz przedruk z posla na sejm A.Gorskiego

Napisane przez Artur Górski | W kategorii Polityka | Tagged as Artur Górski, Poseł na Sejm RP

Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zarekomendowała projekt, aby przyszły rok został ogłoszony przez Sejm rokiem Czesława Miłosza. Po długiej i namiętnej dyskusji, w której bardzo krytycznie o Miłoszu mówiła posłanka Anna Sobecka, niemal wszyscy posłowie – z wyjątkiem niektórych posłów Prawa i Sprawiedliwości – poparli ten projekt. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu. Warto odnotować, że z inicjatywy posłanek Sobeckiej i Krystyny Grabickiej z KP PiS w dniu posiedzenia komisji do skrzynek wszystkich posłów trafiła broszurka pt. „Antypolski noblista Czesław Miłosz”.

Ciekawa to broszurka, wydana przez Społeczny Patriotyczny Komitet Protestacyjny, który zawiązał się w 2004 r. w proteście przeciwko profanacji Krypty Zasłużonych Polaków na Skałce w Krakowie przez umieszczenie tam grobowca z ciałem Miłosza.

Dlaczego Miłosz jest tak kontrowersyjny? Zdaniem autorów broszurki był to pisarz antypolski i kosmopolityczny. „Czesław Miłosz – czytamy w broszurce – był z pochodzenia Litwinem. Od 1951 r., gdy zerwał stosunki z naszym krajem i został na emigracji, jego awersja z młodzieńczych lat do Polski i Polaków przerodziła się w nienawiść. Zaczął wtedy w swoich utworach obelżywie dyskredytować nasz kraj oraz wszystkie nasze narodowe wartości. Przede wszystkim szydził i oczerniał Polaków, ich różne grupy społeczne, nasz patriotyzm, język polski, katolicyzm, literaturę naszych pisarzy, poetów, wieszczy narodowych i bohaterów, słowem wszystko co Polskę stanowi.” Potężne to oskarżenie, ale poparte licznymi opiniami o pisarzu i cytatami z jego twórczości.

Jacek Trznadel w naukowym studium „Miłosz – lewy profil” stwierdza, że Miłosz w swoich esejach „jest w ciągłym konflikcie z polskością”. Autor przytacza wypowiedzi Miłosza pełne nienawiści do II Rzeczpospolitej, Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i rządu londyńskiego. Pokazuje jego nieustanną krytykę „nawrotów narodowej ortodoksji”, pochwałę „realizmu socjalistycznego” i praktykę „historycznego oportunizmu” w czasach PRL. Marian Stępień w obszernej analizie pt. „Powojenne dysharmonie moralne Czesława Miłosza” zwraca uwagę na komunistyczne balansowanie tego poety. Zaraz po wojnie Miłosz, będąc na usługach reżimu, pisał otwarcie: „My sowieckimi kolbami nauczymy ludzi w tym kraju myśleć racjonalnie bez alienacji. (…Wink zdławiony powinien być antyintelektualizm polski, romantyzm, sentymentalizm, ksenofobia, katolicyzm…”

Natomiast Elżbieta Morawiec w tekście pt. „Metamorfozy Czesława Miłosza” stwierdza jednoznacznie, analizując twórczość noblisty, że Polska była dla Miłosza „cuchnąca kruchtą, ksenofobią, ciemnotą”. Padają tu znamienne słowa Miłosza, że „Polak musi być świnią, ponieważ Polakiem się urodził”. Waldemar Łysiak w książce pt. „Salon – Rzeczpospolita kłamców” nie zostawia na Miłoszu suchej nitki. Pisze bardzo odważnie: „Jeśli człowiek, który konsekwentnie wyrażał się o Polsce, Polakach i wszelkiej polskości w sposób bardziej brutalny (bardziej nienawistnie) niż Hitler i Stalin razem wzięci – jeśli taki człowiek zostaje z fanfarami pochowany wewnątrz Krypty Zasłużonych, pośród pisarzy i poetów, którymi gardził jak wszami – to to jest „Finis Poloniae!” dla ludzi kochających Ojczyznę”. Prof. Bożena Chrząstowska cytuje Miłosza: „Nie urodziłem się w Polsce, nie wychowałem się w Polsce, nie mieszkam w Polsce, ale piszę po polsku. Przyznaję się: na polskość jestem alergiczny”.

Miłosz wielokrotnie wyrażał swoje wyraziste poglądy pseudopoetyckim, dosadnym językiem. Tak pisał o naszej mowie ojczystej w wierszu „Moja wierna mowo” (1968 r.), a zarazem o samych Polakach:

bo ty jesteś mową upodlonych

mową nierozumnych i nienawidzących

siebie bardziej niż innych narodów,

mową konfidentów,

mową pomieszanych,

chorych na własną nienawiść.

Matkę Bożą Częstochowską – Królową Polski brutalnie znieważył słowami „Traktatu teologicznego” (2002 r.):

Przychodzę z kraju, gdzie Twoje sanktuaria służą

Umacnianiu narodowej ułudy i uciekania się

Pod Twoją obronę pogańskiej bogini,

Przed najazdem nieprzyjaciela.

Również Krucyfiks nie był dla niego świętością, a czymś marnym:

Krucyfiks chwalisz, bo tak ci bezpieczniej

Drewno masz w ręku, a w tym drewnie Pruchno,

Pacierze mruczysz, ale strachem cuchną.

Autorzy broszurki przypominają na końcu okoliczności, w jakich ostatecznie rozeszły się drogi Zbigniewa Herberta z Miłoszem. Sam Herbert o tym wspominał: „Był rok 1968. Powiedział mi – na trzeźwo – że trzeba przyłączyć Polskę do Związku Radzieckiego. Myślałem, że to żart czy prowokacja. Lecz gdy powtórzył to na kolacji, gdzie byli Amerykanie, którym się to nawet bardzo spodobało – wstałem i wygarnąłem”. Po tym, jak Miłosz nazwał AK-owców bandytami, Herbert napisał wiersz, w którym celnie go podsumował: „był hybrydą w której wszystko się telepie, duch i ciało, góra z dołem, raz marksista raz katolik, chłop i baba, a w dodatku pół-Rosjanin a pół-Polak”.

Dziś – jak pisał Łysiak – „Salon” używa Miłosza i jego twórczości, aby tresować polską elitę inteligencką „kosmopolitycznie, antypatriotycznie, antypolsko, postępowo”. Stworzywszy mit Miłosza-Noblisty „Salon” solidnie „trzyma polską warstwę inteligencką za jaja, czyli w okolicach, gdzie ona ma sumienie i rozum”.

Jak Ty – Polaku, który mienisz się częścią polskiej elity inteligenckiej, masz zamiar w przyszłym roku czcić pamięć o Czesławie Miłoszu?
Mariusz1962 
   

VIP


Wiek: 62
Dołączył: Wto Lis 30, 2010 20:57
Posty: 3496
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Gru 11, 2012 0:21    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

Bardzo dziękuję p Andrzejowi za zaproszenie mnie na to forum .
Bardzo się cieszę , że powstało takie forum o tragicznych dniach grudniowych roku 1970 tu na Wybrzeżu .
Ja w tym czasie nie mieszkałem jeszcze w Gdyni .
Pamiętam jako 8 letni chłopaczek , wiele rzeczy z tych grudniowych dni roku 1970 .
Pamiętam jak mój ojciec każdy dziennik i panoramę Gdańską słuchał w TV .
Mimo , że ojciec był wojskowym a w tym czasie było zabronione słuchanie Radia - Wolna Europa , czy BBC , Głos Ameryki .
To w tym czasie w tych tragicznych dniach grudnia 1970 mój tato pozwalał wieczorem mimo zagłuszania słuchać radia brytyjskiego - BBC .
Bo zawsze powiadał , że rozgłośnie zachodnie powiedzą prawdę i zawsze porównywał co mówiono oficjalnym dzienniku telewizyjnym .
Doskonale pamiętam mimo tego ,ze nie mieszkaliśmy w tym czasie w Gdyni , pamiętam , że znajomy moich rodziców , który mieszkał w raz z rodziną na ul Bema prawie przy urzędzie miejskim zadzwonił do mych rodziców opowiadając o czołgach stojących na ulicach Gdyni i że sobie z ukrycia pozwolił zrobić kilka fotek nie wiem czy do dziś one się zachowały .
To tyle moich wspomnień z tych tragicznych dni grudnia 1970 r .
Jeśli chodzi o twórczość Czesława Miłosza to szkoda , że komuniści nie zauważyli jego wspaniałej twórczości dopiero zauważono to po nadaniu mu nagrody Nobla .
Czytając te wiersze przytoczone wyżej uważam , że są dosyć ostre a zarazem piękne
Ziorko 
   

Stały bywalec


Dołączył: Wto Lis 07, 2006 22:07
Posty: 94
Skąd: Hamburg-Oksywie

PostWysłany: Sob Sty 04, 2014 19:36    Temat postu: Re: OKSYWIE - grudzień 1970

Co prawda stary temat ale warto go wspomniec!
Pamietam jak ciezarowki wiozly na akcje zolnierzy z ... WSM..
Ciekawe do czego?
Odpowiedz do tematu Strona 3 z 3 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama