portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Oksywie - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Oksywie - wspomnień czar » Forum » Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 14:14    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

W internetowych zasobach niemieckiego archiwum federalnego znalazłem fotografię urny twarzowej z terenu Oksywia (wczesna epoka żelaza).


urna1.jpg

urna1.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Pią Lut 08, 2013 7:02    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Zabytki archeologiczne z Oksywia stanowiły już przed stuleciem istotną inspirację dla działań pomorskich naukowców.
Załączam wycinki z materiałów Towarzystwa Naukowego w Toruniu, wskazujące na istotność archeologicznych znalezisk dla kształtu toruńskiej ekspozycji archeologicznej.



Zapiski Towarzystwa Naukowego w Toruniu nr7-8-1909s-163jpg.jpg

Zapiski Towarzystwa Naukowego w Toruniu nr7-8-1909s-163jpg.jpg





Zapiski Towarzystwa Naukowego w Toruniu nr7-8-1909.jpg

Zapiski Towarzystwa Naukowego w Toruniu nr7-8-1909.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Śro Lut 13, 2013 10:44    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Odnoszę wrażenie, że tego forum nie czyta wiele osób, może w porywach kilka...
Gdyby jednak P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
Nie wiem, czy ocalało cokolwiek z tych materiałów?
W Wikipedii i innych popularnych serwisach znajduje się NEGACJA zachowania jakichkolwiek materiałów z tamtych badań:
Cytat:

Wyniki badań nad tym stanowiskiem nigdy nie zostały opublikowane, a materiał zabytkowy przepadł.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_oksywska


Przed wojną takie znaleziska eksponowano głównie w Polsce (Poznaniu i Toruniu) i w Gdańsku oraz incydentalnie w Niemczech.
Czy ktoś z Państwa wie, gdzie znajdują się one obecnie?
Czy ktoś z Państwa zna dokładne położenie obszarów tamtych badań archeologicznych?

Dla przykładu załączę fragment przedwojennego wykazu, w którym skrajnie ogólnikowo wskazano niektóre ze stanowisk (poza tutaj wymienionymi, na Kępie wyszczególniono na dalszych stronach także kilka innych stanowisk).
Spośród niżej wyszczególnionych lokalizacji, ja osobiście mogę ogólnie zidentyfikować jedynie posesję Państwa Raszke, bo jest ona niezmiennie na tej samej parceli.

Czy ktoś z Państwa mógłby szczegółowo omówić któreś ze wskazanych stanowisk oraz efekty pracy na nich?

Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.

Jak Państwo widzą (vide infra), w przypisach cytowane są egzemplarze "Przeglądu Archeologicznego". Niestety, na UG najnowszy numer jest dopiero z 1928 roku.
Może Szanowni Państwo znajdą wskazane numery i omówią ich treść, związaną z badaniami stanowisk przedhistorycznych na Kępie Oksywskiej?

Jesteście Państwo profesjonalistami w wielu dziedzinach, spotykacie wielu ludzi, bywacie w wielu krajach, mówicie biegle w wielu językach.
Zapewne przy odrobinie DOBREJ WOLI, możecie rozjaśnić moją skrajną niewiedzę na ten temat.



RTN- 1930nr36.jpg

RTN- 1930nr36.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Czw Lut 14, 2013 16:12    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Tak, jak przypuszczałem, praktycznie nikt nie czyta wątków dotyczących prehistorii tego obszaru.

Raz jeszcze ponawiam POWYŻSZĄ prośbę, abyśmy wszyscy poszukali śladów badań śladów prehistorii, poczynionych w okresie międzywojennym.

Dla zachęty załączam dwie fotografie tego samego fragmentu okucia pochwy miecza: źródło z 1929 roku oraz z 1947 roku.
Szkoda, że J. Kostrzewski w książce "Kultura prapolska" (Poznań, 1947) nie podawał źródeł przedstawianych materiałów.



Rocznik TNwT-1929 - OKSYWIEjpg.jpg

Rocznik TNwT-1929 - OKSYWIEjpg.jpg





J-Kostrzewski- Kultura prapolska-1947-strona338.jpg

J-Kostrzewski- Kultura prapolska-1947-strona338.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Lut 25, 2013 10:35    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Postanowiłem "podpiąć" fragment mojej poprzedniej prośby.
Może ktoś znajdzie coś ciekawego i napisze "pw"?
Cytat:

Gdyby P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
Nie wiem, czy ocalało cokolwiek z tych materiałów?
W Wikipedii i innych popularnych serwisach znajduje się NEGACJA zachowania jakichkolwiek materiałów z tamtych badań.
(...)
Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.




Muzeum Miasta Gdyni obchodzi w tym roku 30. rocznicę utworzenia.
Z tej okazji przygotowano tam wiele ciekawych imprez:



http://www.muzeumgdynia.pl/aktualnosci/


Cytat:

SPOTKANIA

27.02.2013, godz. 17.00 (poziom 0)

Spotkanie z Dyrektorem Dagmarą Płaza - Opacką
"Muzeum Miasta Gdyni 1983-2013r." inaugurujące cykl: Rok Jubileuszowy Muzeum.

Podczas spotkania przedstawiony zostanie program obchodów jubileuszu 30-lecia Muzeum Miasta Gdyni w 2013r. Przypomnimy o Muzeum w Gdyni w latach przedwojennych. Porozmawiamy o historii Muzeum Miasta Gdyni od powstania Działu Dokumentacji przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni, który po kilku latach stał się podstawą powołania i utworzenia Muzeum w 1983r. Przypomnimy sobie wystawy, wydarzenia i ludzi, którzy swoje życie zawodowe związali z tą placówką. Przypomnimy kolejne budynki, w których działało Muzeum. Przedstawimy obecne Muzeum i jego strukturę, aktualne plany wystawowe i wydawnicze. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz fotografii i dokumentów z różnych lat działania Muzeum.

06.03.2013, godz. 17.00

Jacek Ostapkowicz, Gdynia w prasie trójmiejskiej 1945-1950.

10.04.2013, godz. 17.00

Dariusz Małszycki, Zbiory fotograficzne Muzeum Miasta Gdyni.

08.05.2013, godz. 17.00

dr Tomasz Rembalski, Dzieje Gdyni do 1920 roku. Stan i potrzeby badań.

05.06.2013, godz. 17.00

Anna Spychalska, Zbiory biblioteki Muzeum Miasta Gdyni.

04.09.2013, godz. 17.00

Marzena Markowska, Zbiory kartograficzne Muzeum Miasta Gdyni.

02.10.2013, godz. 17.00

dr Anna Śliwa, Gdyńskie pejzaże, gdyńscy malarze.

06.11.2013, godz. 17.00

Barbara Mikołajczuk, Dokumenty w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni.

04.12.2013, godz. 17.00

Marzena Markowska, Kultura materialna w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni.

WARSZTATY

15.03.2013, 22.03.2013, godz. 10.00

Marzena Markowska, Pokoleniowa zabawa dla kobiet - przebieralnia.

05.04.2013, 19.04.2013, godz. 10.00

dr Tomasz Rembalski, Posadź sobie drzewo - warsztaty genealogiczne.

10.05.2013, 24.05.2013, godz. 10.00

dr Anna Śliwa, Sprawdź, czy Chciałbyś zostać muzealnikiem. Jednodniowe praktyki w muzeum.

Czerwiec - sierpień 2013,

Pokaz zdjęć archiwalnych Gdyni z witryny muzeum Gdynia na oknie.
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Nie Mar 03, 2013 14:42    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Postanowiłem "podciągnąć" moją prośbę o poszukiwanie materiałów nt. prehistorycznych znalezisk na Kępie Oksywskiej:

Cytat:

Gdyby P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
(...)

Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.

Jak Państwo widzą, w przypisach cytowane są egzemplarze "Przeglądu Archeologicznego". Niestety, na UG najnowszy numer jest dopiero z 1928 roku.
Może Szanowni Państwo znajdą wskazane numery i omówią ich treść, związaną z badaniami stanowisk przedhistorycznych na Kępie Oksywskiej?

Jesteście Państwo profesjonalistami w wielu dziedzinach, spotykacie wielu ludzi, bywacie w wielu krajach, mówicie biegle w wielu językach.
Zapewne przy odrobinie DOBREJ WOLI, możecie rozjaśnić moją skrajną niewiedzę na ten temat.




W trakcie lektury książki dr. Cz. Frankiewicza: "Historia Pomorza w zarysie" (Toruń, 1927), znalazłem na samym początku wzmiankę nt. systemu grodów i żup na Pomorzu, na progu czasów historycznych.
Na stronie 10. znajduje się wyszczególnienie tych miejsc.
Poniżej wklejam fragment, w którym wymieniono Oksywie:

Cytat:

Brak wiadomości źródłowych z tych czasów utrudnia stwierdzić, z jakich to żup, czy grodów składało się najdawniejsze Pomorze. Jednak drogą wzmianek w źródłach można rozróżnić następujące grody i żupy:
1. Białygród, obejmujący okręg lęborski i częściowo wejherowski;
2. Puck, obejmujący okręg pucki z wyjątkiem Oksywja, granica jego na południu trudna do ustalenia;
3. Oksywie, obejmujące dzisiejszą oksywską kępę;
4. Gdańsk, obejmujący późniejszy okręg gdański;
(...)

Cytowana książka nie zawiera żadnych detali, których nie bylibyśmy w stanie znaleźć we współczesnych publikacjach, ale stanowi ciekawostkę ze względu na wzmiankowanie grodu na Oksywiu.
Miejsce to jest dokładnie oznaczone na współczesnych planach przestrzennych, jednak znajduje się ono na terenie jednostki wojskowej i nie ma do niego dostępu.
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Mar 12, 2013 12:36    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek



http://mbpgdynia.pl/

Cytat:


Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotograficznej:
"Na początku było Oksywie".

Ekspozycja prezentuje zdjęcia i pocztówki
z pierwszej połowy XX wieku.
Niewielka część pochodzi
z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Ośrodek Kultury
Kaszubsko-Pomorskiej przy
Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 15
al. Marszałka Piłsudskiego 18


Wystawę będzie można oglądać
do końca maja br.

Wstęp wolny!

morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 14:38    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

"Podciągam" moją prośbę sprzed kilku tygodni oraz dołączam kolejny wycinek prasowy:
Cytat:


Gdyby P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
(...)

Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.

Jak Państwo widzą, w przypisach cytowane są egzemplarze "Przeglądu Archeologicznego". Niestety, na UG najnowszy numer jest dopiero z 1928 roku.
Może Szanowni Państwo znajdą wskazane numery i omówią ich treść, związaną z badaniami stanowisk przedhistorycznych na Kępie Oksywskiej?

Jesteście Państwo profesjonalistami w wielu dziedzinach, spotykacie wielu ludzi, bywacie w wielu krajach, mówicie biegle w wielu językach.
Zapewne przy odrobinie DOBREJ WOLI, możecie rozjaśnić moją skrajną niewiedzę na ten temat.



Obłuże 1936.jpg

Obłuże 1936.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Mar 19, 2013 22:16    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Ciekawy slajd:



Źródło: http://ibedeker.pl/wp-content/gallery/archeologia-gdynia/imgp0563.jpg


Fragment prelekcji:
Cytat:

Co działo się w okresie średniowiecza?
Podkreślono rozkwit gospodarczy oraz kulturowy.
Stało się to za sprawą Słowian, którzy przybyli na Pomorze na przełomie VI/VII n.e.
Na VIII w. datuje się istnienie na terenie Gdyni dwóch grodów warownych.
Pierwszy o wymiarach 38m długości i 34 m szerokości znajdował się na Obłużu; drugi na tzw. Kosie Oksywskiej.
Otoczony morzem z jednej a parowem z drugiej strony, zapewniał idealne warunki obronne.

czytaj więcej: http://ibedeker.pl/relacje/o-obiektach-archeologicznych-gdyni/#ixzz2O1TTImzQ

morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 21:15    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Powtarzam moją prośbę:
Cytat:

Gdyby P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
(...)

Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.





Dołączam też widok archeologicznych znalezisk, publikowany przez wojną przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu...



Rocznik TNwT-1929 - 2jpg.jpg

Rocznik TNwT-1929 - 2jpg.jpg





Rocznik TNwT-1929.jpg

Rocznik TNwT-1929.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Mar 25, 2013 11:55    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Dzisiaj odnalazłem ciekawy rysunek urny twarzowej (popielnicy), wykonany w książce znanego naukowca, H. Conwentza: "Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne", Gdańsk 1905.





Urna pochodzi z Oksywia.
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Śro Kwi 03, 2013 15:58    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Podklejam moją prośbę:

Cytat:


Gdyby P.T. Czytelnicy oraz ich bliscy, znaleźli w swoich bibliotekach jakieś ciekawe materiały na temat przedwojennych znalezisk przedhistorycznych na terenie Kępy Oksywskiej, to najuprzejmiej proszę podzielić się takimi informacjami.
Nie chodzi mi o opis samej kultury oksywskiej, przeworskiej i innych, bo to doskonale robią współcześni archeolodzy z UG oraz innych uczelni.
Mnie interesuje opis samych badań oraz znalezisk na Kępie Oksywskiej.
(...)

Bardzo proszę Państwa o napisanie ewentualnie "pw" do mnie i wskazanie mi źródeł oraz materiałów na ten temat.



Dołączam też kolejne rysunki znalezisk archeologicznych z terenu Oksywia i Obłuża, znajdujące się w książce T. Wagi...



T-Waga - Pomorze w czasach przedhistorycznych- OKSYWIE.jpg

T-Waga - Pomorze w czasach przedhistorycznych- OKSYWIE.jpg





T-Waga - Pomorze w czasach przedhistorycznych- OBŁUŻE.jpg

T-Waga - Pomorze w czasach przedhistorycznych- OBŁUŻE.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Kwi 27, 2013 21:07    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Cytat:

http://www.gdynia.pl/ratusz/7759_84691.html

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykłady i praktyki



Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:

- 8 maja 2013 r. o godz. 17.00 na wykład dr Tomasza Rembalskiego „Dzieje Gdyni do 1920 roku. Stan i potrzeby badań". Jest to niebywała okazja aby zapoznać się z istniejącymi dokumentami dotyczącymi dawnych dziejów Gdyni. Wykład będzie dobrą okazją aby spojrzeć na Gdynię nie tylko jak na młode miasto ale na miejsce z wielowiekową, często nieznaną tradycją. Uczestnicy dowiedzą się także, które etapy historii Gdyni wymagają jeszcze szczegółowego opracowania. Wykład odbywa się w ramach obchodów 30. rocznicy powołania Muzeum Miasta Gdyni.

- 10 maja 2013 r. o godz. 10.00 na jednodniowe praktyki w muzeum - „Sprawdź, czy chciałbyś zostać muzealnikiem", które poprowadzi dr Anna Śliwa. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się pracy poszczególnych działów muzeum oraz między innymi dowiedzieć się jak przygotowuje się wystawę czasową. Każdy, kto zdecyduje się uczestniczyć będzie miał okazję zajrzeć w muzealne kąty, zamknięte dla zwiedzających. Warsztaty zorganizowane są w ramach obchodów 30. rocznicy powołania Muzeum Miasta Gdyni.

morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Kwi 30, 2013 17:41    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Cytat:

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku

Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego

Fundacja Ochrony Zabytków w Gdańsku

Pro-Archeo Prace archeologiczne

Mosty k.Kosakowa

Grupa Inwestycyjna HOSSA SA w Gdyni


organizują w dniu 6 czerwca 2013r. sesję popularno-naukową


„Z najdawniejszych dziejów Gdyni”

Program
11.00 – Powitanie uczestników i otwarcie sesji
11.10 – mgr inż. Leszek Jurys (Państwowy Instytut Geologiczny w Gdańsku) – Środowisko
naturalne Gdyni - geologia, geomorfologia, przyroda.
11.40 – mgr Mirosław Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Dzieje badań
prehistorycznych na terenie Gdyni.
12.10 – Archeologia Gdyni
– mgr Danuta Król (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Pierwsi mieszkańcy z
epoki kamienia. Najstarsi łowcy, zbieracze i rolnicy.
– dr Piotr Fudziński (Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w
Gdańsku) – Kiedy żelazo było na wagę złota. Społeczności epoki brązu i wczesnej
epoki żelaza
– mgr Piotr Kalka (Pro-Archeo.Prace archeologine. Mosty k.Kosakowa) – Na
przełomie er. Rzymskim szlakiem bursztynowym.
13.10 – przerwa na kawę
13.30 – Archeologia Gdyni (c.d.)
– mgr Zdzisława Ratajczyk (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Początki
i rozwój społeczeństwa wczesnośredniowiecznego.
– mgr Danuta Król (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) - Badania archeologiczne
czasów nowożytnych.
14.10 – mgr Aleksandra Pudło (Muzeum Historii Miasta Gdańska) – Antropologia w
rekonstrukcji dawnych populacji ludzkich.
14.40 – dr Tomasz Rembalski (Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Historii Uniwersytetu
Gdańskiego) – Dzieje osadnictwa na terenie współczesnej Gdyni od XIII do XV w.
Zarys problematyki.
15.10 – prof.dr hab. Tadeusz Stegner (Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego,
Przewodniczący Rady Muzealnej Muzeum Miasta Gdyni) - podsumowanie sesji
Około godz. 15.25 – zakończenie sesji


http://www.muzeumgdynia.pl/aktualnosci/sesja-popularno-naukowa/

Sesja odbywać się będzie w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, przy ul. Zawiszy Czarnego 1B.

http://muzeumgdynia.home.pl/kreator/data/documents/Archeologia=20Formularz=20zg=C5=82oszenia.pdf
http://muzeumgdynia.home.pl/kreator/data/documents/Archeologia=20Program.pdf
http://muzeumgdynia.home.pl/kreator/data/documents/Archeologia=20Zaproszenie.pdf
morze 
   

VIP


Wiek: 114
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5533
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Maj 21, 2013 13:06    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Książka dr. A. Lissauera na temat pomników prehistorycznych w Prusach Zachodnich, wydana w drugiej połowie XIX wieku, zawiera także mapkę z zaznaczonymi stanowiskami archeologicznymi.
W czasach, gdy na ziemiach polskich dopiero rodziła się nauka archeologii, ziemia oksywska odsłaniała już wiele ciekawych zabytków.
Załączam mały wycinek mapki wraz z legendą.



Legenda do mapy.jpg

Legenda do mapy.jpg





A -Lissauer - mapa - Lipsk1887.jpg

A -Lissauer - mapa - Lipsk1887.jpg


Odpowiedz do tematu Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzednia    1, 2, 3, 4    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama