portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Oksywie - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Oksywie - wspomnień czar » Forum » Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Idź do strony 1, 2, 3, 4    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
administrator 
   

Site Admin


Wiek: 41
Dołączył: Nie Lut 15, 2004 13:18
Posty: 1022
Skąd: ---

PostWysłany: Czw Lis 15, 2007 18:54    Temat postu: Muzeum Miasta Gdyni – wielkie otwarcie już w piąte

jaobserwator napisał:


Nie jest to bezpośrednio Oksywie, ale...

Cytat:

W piątek 16 listopada 2007r. o godz. 13.00 z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uroczyście otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

Tego dnia Muzeum jest otwarte aż do godz. 23.00 i podobnie jak w sobotę i niedzielę (17 i 18 listopada) wstęp do Muzeum będzie wolny! Mistrzem ceremonii będzie znakomity aktor Krzysztof Kolberger.

Program uroczystości:

1. Wystawienie wartowników na posterunek honorowy – marynarze z KR MW.
2. Zajęcie miejsca przez asystę honorową MW na ulicy przed Muzeum.
3. Przybycie uczestników uroczystości i zajęcie wyznaczonych miejsc.
4. Przywitanie się z zaproszonymi gośćmi - Komendant Garnizonu, Dowódca KR MW Gdynia, Kapelmistrz OR MW.
5. Przywitanie się z zaproszonymi gośćmi, zajęcie miejsca przez Prezydenta RP.
6. Złożenie meldunku Prezydentowi RP przez dowódcę KR MW, przegląd i przywitanie się z KR MW.
7. Odegranie Hymnu Państwowego - Kapelmistrz OR MW.
8. Powitanie Zaproszonych Gości – narrator Krzysztof Kolberger.
9. Wystąpienie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
10. Wystąpienie Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.
11. Odsłonięcie Muzeum Miasta Gdyni przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
12. Poświęcenie Muzeum Miasta Gdyni przez Ks.Abp Tadeusza Gocłowskiego.
13. Odegranie Hymnu do Bałtyku - Kapelmistrz OR MW.
14. Podziękowanie uczestnikom za udział w uroczystości - narrator Krzysztof Kolberger.
15. Złożenie meldunku Prezydentowi RP o zakończeniu uroczystości - Komendant Garnizonu, Dowódca KR MW Gdynia, Kapelmistrz OR MW.
16. Wyprowadzenie wojskowej asysty honorowej z miejsca uroczystości - Komendant Garnizonu, Dowódca KR MW Gdynia, Kapelmistrz OR MW.
17. Zwiedzanie Muzeum Miasta Gdyni - narrator Krzysztof Kolberger.
Atrakcje

Po uroczystości otwarcia - od ok. godz.14.00 na wyłączonym z ruchu kołowego i częściowo ogrodzonym parkingu przy ulicy: Zawiszy Czarnego oraz na dziedzińcu Muzeum w dwóch specjalnie ustawionych namiotach, na publiczność (do godz. 18.00) czekać będą liczne atrakcje:

- W namiocie na dziedzińcu wyświetlane będą dokumentalne filmy zrealizowane przez słuchaczy Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, wg pomysłów zgłoszonych (latem tego roku) przez gdynian. Ponadto będzie tu można obejrzeć wystawę fotograficzną, obrazującą kolejne etapy budowy Muzeum, od wmurowania kamienia węgielnego poczynając.

- W drugim namiocie - rozstawionym na parkingu – będzie estrada, ławy dla publiczności i znane zespoły: Detko Band i Big Band Ireneusza Stromskiego grać będą standardy muzyczne lat 20-30 XX w. Można tu będzie również obejrzeć wystawę fotograficzną z okazji 85-lecia Portu Gdynia, czyli zarazem – początków Miasta…. A dla zmarzniętych na zewnątrz namiotów - gorąca wojskowa grochówka - gratis!

Podczas zwiedzania muzeum, w dniu inauguracji, można będzie zdobyć pamiątkowy stempel – na specjalnie wydanych z tej okazji i rozdawanych publiczności folderach, ale także na innych wydawnictwach np. o Gdyni.

Słuchacze Studium Wokalno- Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej przebrani w stroje z epoki (lata 20/30 XX w) będą pomagać, informować, nadawać klimat imprezie.

Projekt i wystawa

Gmach Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1, to pierwsze w powojennej Polsce muzeum, zaprojektowane i wzniesione od podstaw. Dotychczas bowiem muzea w naszym kraju po 1945 r organizowane były w adaptowanych do nowej funkcji budynkach dawnych pałaców, dworów, kamienic, fabryk czy dworców, albo np. w kopalniach, co wiązało się z rozmaitymi ograniczeniami.

Gdyńskie muzeum jest nowoczesnym, funkcjonalnym, nasyconym elektroniką „inteligentnym” budynkiem. Ale niemniej od projektu architektonicznego ważną kwestią było opracowanie koncepcji ekspozycji, której celem jest przecież ukazanie fenomenu Gdyni – wielkiego portowego Miasta, które powstało w ciągu zaledwie kilkunastu lat stając się po dziś dzień symbolem wolności, odwagi, romantycznej przedsiębiorczości.

W wyniku ogłoszonego przez Miasto konkursu, rozstrzygniętego 12 kwietnia 2007 r. została przygotowana wystawa pt. „ Gdynia – urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem”. Autorami nagrodzonego scenariusza są: Dariusz Małszycki, Marzena Markowska i Barbara Mikołajczuk, dr Beata Purc – Stępniak, projektu plastycznego - art. plast. Barbara Badowska – Widyńska i dr hab. art. plast. Aleksander Widyński, projektu wnętrz - dr arch. Iwona Dzierżko – Bukal przy współpracy zespołu MMG.

Ekspozycja

Ekspozycja zajmuje dwa poziomy budynku (ok. 800 m kw) i jest artystyczną wizją historii Gdyni. Składa się z pięciu działów, różniących się od siebie nie tylko tematyką przedstawioną chronologicznie, ale także kolorystyką wnętrz, natężeniem światła i efektami dźwiękowymi.

Tytuły poszczególnych działów wystawy:
- Od pradawnej przeszłości do miejscowości letniskowej
- Odzyskane morze – narodziny Gdyni
- Gdynia dumą Polaków – port
- Gdynia na co dzień do 1939 r.
- Historia nauczycielką życia. Heroiczna przeszłość

W nowym gmachu muzeum nie zabrakło miejsca na galerię sztuki współczesnej, salę kinową, bibliotekę. Tu odbywać się będą również spotkania, wernisaże i koncerty.

A już 29 listopada br. - uroczystość wręczenie Nagrody Literackiej Gdynia.

Kalendarium budowy

W wyniku podpisania w dniach 06.03.2000r i 05.07.2001r umów o wspólnej realizacji inwestycji pomiędzy Dowództwem Marynarki Wojennej RP, Gminą Miasta Gdyni i Fundacją „O dach dla Historii Marynarki Wojennej RP” wszczęto procedury mające na celu rozpoczęcie procesu inwestycyjnego związanego z budową obiektu w którym będą mieć swoje siedziby Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej RP.

Opracowanie dokumentacji projektowej zlecono zwycięzcy konkursu na koncepcję „Muzeum Marynarki Wojennej RP i Muzeum Miasta Gdyni” zorganizowanego przez Dowództwo Marynarki Wojennej RP. Projekt wykonał dr inż. arch. Krzysztof Kozłowski z firmy „Warsztat Architektury” Pracownia Autorska z siedzibą w Sopocie, który został generalnym projektantem całego obiektu.

Gmach Muzeum Miasta Gdyni zbudowany został w dwóch etapach

Rozpoczęcie I etapu nastąpiło 21.03.2002r a jego zakończenie, czyli zamkniecie bryły budynku w stanie surowym nastąpiło 25.10.2005r. Wykonawca robót była firma MEGA S.A. z Gdyni. Wartość robót I – go etapu sfinansowanych przez Gminę wyniosła 9.100.000,00 zł.

II etap obejmował wykończenie wnętrz, wykonanie instalacji wewnętrznych, montaże trzech wind, montaż stolarki i ślusarki wewnętrznej, dostawę wraz z montażem urządzeń i aparatury m.in. klimatyzacyjnej oraz częściowe wyposażenie wnętrz w tym pracowni konserwacji zabytków, magazyny sztuki i obrazów, monitoring.

Wykonano roboty zewnętrzne w tym: nawierzchnie chodników i wjazdu z kostki betonowej, oświetlenie, bramę wjazdową i furtkę, ogrodzenie pomiędzy MMG a terenem ekspozycji MMWoj.

Rozpoczęcie tego etapu nastąpiło 26.10.2005r , a odbiór końcowy wraz z przekazaniem gmachu użytkownikowi do ostatecznego wyposażenia 5.04.2007r . Wykonawcą była firma WARBUD S.A. Region Północ z siedzibą w Sopocie. Wartość robót II– go etapu wyniosła około 11.900.000,00 zł.

Gmina dwukrotnie otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego na rok 2005 i 2006 w ramach zadania 3.5 – Rozwój oraz podnoszenie standardu i jakości obsługi w obiektach infrastruktury społecznej. Łączna wysokość dotacji wyniosła 2.000.000,00 zł.

Łączna wartość nakładów poniesionych przez gminę gdynia wyniosła 21.000.000,00 zł.

Warto wiedzieć

Siedzibą Muzeum Miasta Gdyni do końca lipca 2007 r. był tzw. „Domek Abrahama” – niewielki zabytkowy domek, pochodzący z początków XX w., zamieszkiwany w latach 20. ub.w. przez kaszubskiego działacza Antoniego Abrahama, zlokalizowany w ścisłym centrum miasta oraz Pawilon Wystawowy w Centrum Rozrywki Gemini.

Nowy gmach przy ul. Zawiszy Czarnego 1, to ponad 3 tys. m2 powierzchni (w tym ok. 1700 m2 powierzchni wystawowej), która pozwoli na realizację stałych i czasowych wystaw, a także nowych form działania. Na pięciu kondygnacjach rozlokowano: magazyny zbiorów i pracownię konserwatorską, bibliotekę, salę audiowizualną, sale wystawowe. Muzeum sąsiaduje z „Polską Riwierą”, w którym niegdyś mieścił się hotel, a obecnie Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”.

Celem działania Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie i popularyzacja historii i współczesności Gdyni – najpierw jako wsi, a następnie portu i miasta, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939); organizowanie wystaw artystów dawnych i przeglądów twórczości artystów współczesnych z kraju i zagranicy; prowadzenie - wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni - Galerii „Ratusz”, mieszczącej się w budynku urzędu.

Zbiory muzeum to zbiory dokumentalne (dokumenty firm, urzędów i organizacji, dokumenty osobiste mieszkańców Gdyni, fotografie, pocztówki, plany, mapy, plakaty i afisze), przedmioty kultury materialnej oraz zbiory sztuki (obrazy, grafiki, matryce graficzne, medale, tkaniny, rzeźby).

Wśród prawie 40 tys. fotografii ciekawy zespół stanowią negatywy autorstwa znanego fotografika Henryka Poddębskiego, pokazujące port i miasto w latach 30. XX w.

Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po inż. Tadeuszu Wendzie, budowniczym gdyńskiego portu oraz po prof. Eugeniuszu Kwiatkowskim, nazywanym ojcem chrzestnym Gdyni.

Księgozbiór liczy ponad 9000 woluminów.
Aktualna siedziba główna Muzeum
(ul. Zawiszy Czarnego 1)
wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00
poniedziałek: nieczynne
-bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł

Zakupiony bilet (w dniu nabycia) uprawnia do nieodpłatnego zwiedzania wystaw prezentowanych w ‘Domku Abrahama’ i sali wystawowej w centrum ‘Gemini’

„Domek Abrahama”
(ul.Starowiejska 30)
wtorek - sobota: 10.00 - 16.00
niedziela, poniedziałek: nieczynne
- bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł

Zakupiony bilet (w dniu nabycia) w jednym z w/w obiektów uprawnia do zwiedzania wystaw prezentowanych w obu obiektach. Sala wystawowa MMG.

Centrum Kultury i Rozrywki Gemini
(ul. Waszyngtona 21)
wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00
poniedziałek: nieczynne

Bilet nabyty w tych obiektach nie uprawnia do wstępu na sale wystawowe w siedzibie głównej muzeum.

W piątki wstęp na wszystkie wystawy jest nieodpłatny!

Więcej informacji na stronie: Muzeum Miasta Gdyni

W związku z uroczystością wystąpią ograniczenia w ruchu drogowym na następujących ulicach głównych i przyległych do nich:

- od dnia 14 listopada 2007 r. od godz. 20.00 do dnia 16 listopada 2007 r. do godz. 24.00 zamknięty zostanie parking przy ul. Zawiszy Czarnego
- w dniu 16 listopada 2007 r. od godz. 6.00 do godz. 18.00 zamknięte zostaną ulice: Sędzickiego, Sienkiewicza, Zawiszy Czarnego i Armii Krajowej (na odcinku od ul. Borchardta do ul. Zawiszy Czarnego)za http://www.gazeta.razem.pl/index.php?id=2&t=1&page=1327
Przegląd Prasy. 
   

VIP


Dołączył: Wto Sie 16, 2005 17:29
Posty: 1697
Skąd: --

PostWysłany: Pią Lis 16, 2007 11:02    Temat postu: Re: Muzeum Miasta Gdyni - wielkie otwarcie już w piątek

Gazeta Wyborcza: Wszystko o Gdyni w nowym muzeum
morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 16:18    Temat postu: Muzeum Miasta Gdyni

Byłem dziś w nowej siedzibie MMG.

Przyznam, że mile się zdziwiłem.

Choć ludzi było dosyć dużo, można było swobodnie zwiedzić wiele interaktywnych wystaw.

Jutro - W NIEDZIELĘ - wstęp jest wyjątkowo bezpłatny, więc może Wy także zobaczycie te wystawy?

Napiszcie swoje opinie...


Wklejam dwie, przykładowe fotografie.MMG -1.jpg

MMG -1.jpg

MMG - 2.jpg

MMG - 2.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 19:23    Temat postu: MMG

Kilka fotek z MMG


MMG3.jpg

MMG3.jpg

MMG4.jpg

MMG4.jpg

MMG1.jpg

MMG1.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 19:25    Temat postu: MMG

c.d.


MMG Obłuże.jpg

MMG Obłuże.jpg

MMG2.jpg

MMG2.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 19:40    Temat postu: Coś nie tak...

Moje dwie prywatne wiadomości "pw" weszły na ten wątek.

Proszę nie robić takich rzeczy w przyszłości, bo to jest w końcu nasza prywatna korespondencja...

Bardzo proszę, aby to już nigdy nie miało miejsca (jestem tym zdegustowany).
morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 16:43    Temat postu: MMG c.d.

Domyślam się, że za kilka dni pojawią się w sieci profesjonalne fotografie z MMG.

Jednakże Wy możecie zobaczyć wybrane fotki już dzisiaj.

Co więcej, wątpię aby gdyńscy i gdańscy obserwatorzy wybierali miejsca, związane z Oksywiem, a jak widzicie powyżej kilka takich fotek udało mi się zrobić.
Mam nadzieję, że i Wy wkleicie fotografie części MMG związanych z naszym Oksywiem.MMG Burza.jpg

MMG Burza.jpg

MMg obraz.jpg

MMg obraz.jpg

MMG Oksywie obraz.jpg

MMG Oksywie obraz.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 17:53    Temat postu: KESONY

Wklejam kilka zdjęć "technicznych" z Muzeum Miasta Gdyni:


MMG skrzynie.jpg

MMG skrzynie.jpg

Oksywie - skrzynie.jpg

Oksywie - skrzynie.jpg

MMG skrzynie2.jpg

MMG skrzynie2.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 17:59    Temat postu: C.d.

Kolejne fotki:


MMG3.jpg

MMG3.jpg

MMG2.jpg

MMG2.jpg

MMG1.jpg

MMG1.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 18:02    Temat postu: MMG c.d.

Kolejne zdjęcia:


MMG sklep.jpg

MMG sklep.jpg

MMG plakaty.jpg

MMG plakaty.jpg

MMG Batory.jpg

MMG Batory.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Pon Lis 19, 2007 20:25    Temat postu: Fotografie...

Na stronie:
http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_46464.html
znaleźć można poniższe i wiele, wiele innych, profesjonalnych fotografii.


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Nie Gru 02, 2007 23:47    Temat postu: W muzeum

Jeszcze jedna fotka Dolnego Oksywia:


Dolne Oksywie.jpg

Dolne Oksywie.jpg


morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 10:04    Temat postu: Muzeum...

Na stronie:
http://www.mm.pl/~mmg/makt.htm
znajdziecie wile informacji o imprezach kulturalnych w MMG:
Cytat:


21.01.2008r.

1. 29.01 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wręczenie stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Gdyni dla studentów i doktorantów zajmujących się badaniem dziejów Gdyni.
Po uroczystości zaprezentowane zostanie najnowsze wydawnictwo MMG:
"Wędrówki po dziejach Gdyni", tom II.

Na publikację składa się kilkanaście artykułów przygotowanych przez dotychczasowych stypendystów Prezydenta Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.2. 31.01 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wykład prof. dr hab. Wiesława Długokęckiego
pt. "Pomorze w dziejach Polski do końca XVIII w."
Jest to pierwsze spotkanie z cyklu "Rzeczpospolita z Gdynią w tle" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Gdańsku oraz Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.

3. 05.02 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się odczyt p. Apoloniusza Łysejko
pt. "Latarnie morskie"
w ramach comiesięcznych wykładów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, oddział w Gdańsku i Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.morze 
   

VIP


Wiek: 108
Dołączył: Czw Maj 18, 2006 11:04
Posty: 5433
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 10:06    Temat postu: Re: Muzeum...

morze napisał:
Na stronie:
http://www.mm.pl/~mmg/makt.htm
znajdziecie wile informacji o imprezach kulturalnych w MMG:
Cytat:


21.01.2008r.

1. 29.01 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wręczenie stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Gdyni dla studentów i doktorantów zajmujących się badaniem dziejów Gdyni.
Po uroczystości zaprezentowane zostanie najnowsze wydawnictwo MMG:
"Wędrówki po dziejach Gdyni", tom II.

Na publikację składa się kilkanaście artykułów przygotowanych przez dotychczasowych stypendystów Prezydenta Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.2. 31.01 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się wykład prof. dr hab. Wiesława Długokęckiego
pt. "Pomorze w dziejach Polski do końca XVIII w."
Jest to pierwsze spotkanie z cyklu "Rzeczpospolita z Gdynią w tle" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Gdańsku oraz Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.

3. 05.02 o godz. 17:00 w gmachu MMG przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się odczyt p. Apoloniusza Łysejko
pt. "Latarnie morskie"
w ramach comiesięcznych wykładów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, oddział w Gdańsku i Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.jaobserwator
Forumowicz


Dołączył: Wto Paź 03, 2006 10:44
Posty: 112
Skąd: Universe

PostWysłany: Śro Kwi 02, 2008 7:57    Temat postu: MMG

http://www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/5052_48971.html

Cytat:

W roku 2008 cykl SPOTKANIA W MUZEUM zatytułowany NA MORSKICH SZLAKACH EUROPY, nawiązując do morskiej tradycji Gdyni, przedstawi wybrane dzieła z europejskiego malarstwa opisującego życie ludzi morza, związanych z tym niezgłębionym przez wieki żywiołem, oraz z wielką ludzką pasją żeglowania i poznawania świata.

Projekt SPOTKANIA W MUZEUM 2008 - NA MORSKICH SZKLAKACH EUROPY został ułożony w cykl 6 spotkań. Podczas poszczególnych spotkań w formie multimedialnej będą prezentowane wybrane obrazy podejmujące temat morza, zmagania z tym wielkim żywiołem, a także ukazujące życie ludzi związanych z morzem. Prezentowane obrazy będą dziełami stworzonymi przez malarzy od renesansu i baroku aż do współczesności. Każdej z prezentacji będzie towarzyszyć muzyka z tego samego okresu w sztuce.

Podczas sześciu spotkań publiczność zgromadzona w Muzeum Miasta Gdyni będzie miała okazję do wysłuchania wykładów o dziełach malarzy francuskich, włoskich, niderlandzkich, angielskich, niemieckich i polskich, takich jak: J.L. David, E. Delacroix, C. Monet, E. Manet, E.Munch, W. Turner, J. Constable, W. Blake, A. van Dyck, P.P. Rubens, J.V. van Delft, A. Dürer, C.D. Friedrich, S. Botticelli, R. Santi, G. Bellini, Caravaggio, Canaletto, M. Gierymski, A.Gierymski, O Boznańska, T. Makowski, T. Kantor, M. Duchamp, K. Malewicz, M. Chagall.

Wśród utworów muzycznych zabrzmią dzieła takich kompozytorów jak: J.S. Bach, F. Couperin, E. Satie, M. Ravel, J.B. Lully, E. Elgar, H. Purcell, W.A. Mozart, A. Vivaldi, P. Mascani, F.Janiewicz, K.A. Janczak, H.M. Górecki, G. Seweryn i inni.

Ze względu na cykl roku szkolnego, przedsięwzięcie podzielone będzie na dwa etapy (każdy po trzy spotkania, raz w miesiącu): od 2 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 30 listopada 2008r.

Pierwszy cykl projektu SPOTKANIA W MUZEUM 2008 - NA MORSKICH SZKLAKACH EUROPY odbędzie się w następujących terminach:
•11 kwietnia 2008 r. g.11.00 - RENESANS/WCZESNY BAROK
•7 maja 2008 r. g.11.00 - BAROK
•6 czerwca 2008 - KLASYCYZM


Prezentowani twórcy i ich dzieła podczas najbliższego spotkania 11 kwietnia 2008 r:
S.Botticelli, A.Dürer, F.Hals, A. Van Dyck

WSTĘP WOLNY


WYKONAWCY:
Dr Roman Nieczyporowski
Urodził się w Gdańsku. Studiował na uczelniach w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie, Stockholmie, między innymi takie kierunki jak: historia, historia sztuki, archeologia, teologia.
Od 1993 jest pracownikiem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1997 jest również związany z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, a od 2006 z gdańską Akademią Muzyczną.
W roku 1999 uzyskał tytuł doktora. Zajmuje się historią sztuki średniowiecznej (w szczególności malarstwem Hieronima Boscha i architekturą romańską w Szwecji) oraz historią sztuki współczesnej (w szczególności twórczością tzw. Szkoły Nowojorskiej - m. inn. Pollock, Rothko.) Obecnie kończy pracę nad książką poświęconą malarstwu Marka Rothki.
Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

Program muzyczny w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Nordica. Młodzi muzycy współpracowali z wieloma cenionymi artystami z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. G.O.K. Sinfonietta Nordica uczestniczyła również w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Orkiestra ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu „Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 4 Idź do strony 1, 2, 3, 4    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2018   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama