portal osiedli, dzielnic i miast

Gdynia Oksywie - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Oksywie - wspomnień czar » Forum » Wątek autorski Mariusza
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Wątek autorski Mariusza

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 13:42    Temat postu: Wątek autorski Mariusza

Mariusza prosze o umieszczanie wszystkich zdjec oraz informacji w tym wątku.
_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 22:23    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Poniewaz Mariusz twierdzi, ze nie wie jak to zrobic ( w co nie wierze) kopiuje tutaj Jego posty.


Wysłany: Nie Maj 18, 2014 22:49
To warto wiedzieć -
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,85946,7204549,Zabytkowe_koszary_na_Oksywiu.html

Wysłany: Nie Maj 18, 2014 22:53
Nie wiem czy to na forum było
http://gdyniaturystyczna.pl/pl/informacje-o-miescie/oksywie,8/

Wysłany: Nie Maj 18, 2014 22:59
I na koniec dzisiejszego mego wejścia na to forum poczytajmy pod tym linkiem i to
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/174656,gdynia-konserwator-zabytkow-siega-po-oksywie,id,t.html

_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 22:31    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wysłany: Nie Cze 01, 2014 21:10
Nie wiem czy pan Marcin Scheibe‎ otrzymał zgodę na publikację tego zdjęcia od p Anny Grzywacz - Młodawskiej członkini stowarzyszenia Gdynian wygnanych bo ja tak .
Pan Marcin na facebooku na portalu Plan miasta - Gdynia ... wyprzedził mój temat . Ale tym zdjęciem rozpoczynam ten temat gdzie mam pełne prawo do publikacji tego zdjęcia od p Anny Grzywacz - Młodawskiej i prezesa tegoż stowarzyszenia i mam pełne prawo do publikacji jej wspomnień które z nią już skonsultowałem .
Które dziś to rozpoczynam będą to wspomnienia od 1932 - 1939 gdzie mieszkała wraz z najbliższą rodziną na Oksywiu gdzie doskonale pamięta kondukt pogrzebowy - gen Orlicza - Dreszera i że jej brat Jerzy chodził z jedynym synem Horacym admirała Unruga do szkoły i gdzie był proszony do willi admirała na jego urodziny - ale to kolejnością
Na zgodę publikacji tych zdjęć czekałem od lutego
Jeśli chodzi o to zdjęcie jest to zdjęcie zrobione w l 1937 lub 1938 r na PAGEDZIE



10309564_10202369110325420_7294080053564962004_n_920.jpg

10309564_10202369110325420_7294080053564962004_n_920.jpg



_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 22:34    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wyslany przez irys5556

Pani Anna Grzywacz - Młodawska za nim zdecydowała się ze mną rozmawiać musiała otrzymać zgodę na moją rozmowę z nią od prezesa stowarzyszenia Gdynian wygnanych
Akurat wczoraj byłem na Witominie gdzie p Anna mieszka na konsultacji ze mną jej wspomnień z przedwojennego Oksywia dała mi pewny plan do jej wspomnień z którego obecnie korzystam
Pani Anna Grzywacz - Młodawska w tym planie pisze tak - Ponieważ interesuję się historią Gdyni a w szczególności Oksywia to przez Stowarzyszenie Gdynian Wygnanych poznałem panią Annę Grzywacz - Młodawską która od urodzenia 1931 aż do wybuchu II wojny światowej mieszkała na Oksywiu
Pani Anna wspominała mi że jej tata po przybyciu do Gdyni zanim sam zamieszkał na Obłużu w baraku gdzie czekał na przybycie żony wraz z panią Anną i jej brata nocował pod gołym niebem na plaży przy łodziach rybackich a był to rok mniej więcej 1930 - to moje dopowiedzenie - okres kryzysu światowego
Szanowna pani Anna wspominała mi że jej tatuś zanim dostał pracę w ówczesnej MW na Oksywiu to pomagał rybakom w łowieniu ryb
Teraz korzystam z jej odręcznie napisanych dla mnie wspomnień
Pierwsze jej zamieszkanie lata 1931 - 1937 to stare Oksywie - stara chata kaszubska - rybacka - drewniana kryta gontem z jedną izbą z zagrodą dla zwierząt przy drodze prowadzącej do latarni morskiej nie opodal kościoła pod wezwaniem św Michała Archanioła
Pani Anna w swych wspomnieniach odręcznie pisanych dla mnie pisze - Po lewej stronie drogi trzy domy murowane a po prawej stronie ulicy cztery drewniane i jeden murowany natomiast drugi to nasza chata - którą spotkał tragiczny los we wrześniu 1939 r - po prostu spłonęła .
Chata ta należała do rodziny Bratków
W 1937 jak pisze p Anna odręcznych wspomnieniach dla mnie - że jej ojciec otrzymuje mieszkanie budującego się osiedla zwanego PAGED .
Jak postępowała budowa tego osiedla niech pokażą jej zdjęcia gdzie jedno z nich p Marcin Scheibe pokazał na facebooku na portalu - Plan miasta - Gdynia a ja wkleiłem w powyższym poście
Pani Anna odręcznie w tych wspomnieniach tak podpisuje te zdjęcia - na których są jej rodzeństwo Państwa - Młodawskich - syn Jerzy ,córka Anna i Irena , kuzyn Jerzy Skowroński z mandoliną
Na osiołku siedzi również córka pp Włodarczyków - imienia p Ania nie pamięta
Na następnych zdjęciach w mundurkach marynarskich - Jurek , autorka wspomnień - Anna i córka Pani Włodarczyk z mamą - zdjęcie rodziny w nowym mieszkaniu
A to mieszkanie składało się z jednego dużego pokoju z kuchnią .
Na tym przerywam na dziś te wspomnienia jutro przejdę do następnych .
A dziś jeszcze pokaże tę zdjęcia gdzie uzyskałem pełne prawo od właścicielki tych zdjęć czyli od p Anny Młodawskiej - Grzywacz do publikacji tych zdjęć na tym forum



9b_936.jpg

9b_936.jpg





7b_969.jpg

7b_969.jpg





3b_762.jpg

3b_762.jpg



_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD


Ostatnio zmieniony przez Kiezz dnia Sun Jun 08, 2014 22:46, liczba edycji: 1
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 22:35    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wysłany: Pon Cze 02, 2014 21:36 przez irys5556

Dalsze wspomnienia p Anny Młodawskiej - Grzywacz na temat konduktu pogrzebowego gen Orlicza - Dreszera
Gdy p Anna w jej mieszkaniu na Witominie opowiadała o kondukcie pogrzebowym gen Orlicza - Dreszera malował w mojej wyobraźni obraz jaki widziałem na zdjęciach z tego pogrzebu podanych tu na forum
W swoim rękopisie przeznaczonym dla mnie p Anna pisze w ten sposób - Jako sześcioletnie dziecko dobrze pamiętam pogrzeb gen Dreszera - a obserwowała go z okna z nogą skaleczoną na plaży od szkła butelki - siedząc w naszej chatce na starym Oksywiu na opodal latarni i kościoła pod wezwaniem Św Michała Archanioła
Sześcioletnie dziecko nie pamiętam dokładnie jak był uformowany kondukt żałobny , ale pamiętam kto w nim brał udział - ułani na koniach jak i inne wojsko w swoim mundurach .
To jest mój dopisek - jak widziałem w telewizji przedwojenne kroniki PATA to według mnie wszystkie uroczystości w przedwojennej Polsce rozpoczynały się od ułanów na koniach
Dalej pisze p Anna w swym rękopisie tak - uczniowie szkół w mundurkach , harcerze, delegacje z sztandarami , kler oraz inne delegacje
Na lawecie trumna którą ciągły konie - ile nie pamiętam oraz żałobnicy
Był to bardzo duży kondukt żałobny czego dowodem były stratowane pola uprawne
A było to w 20 dniu lipca 1936 r
Na końcu drogi po lewej stronie stała latarnia a po prawej stronie grobowiec
Jako dzieci często tam biegaliśmy
To tyle wspomina w tym rękopisie p Anna
Teraz jest mój dopisek - trudno było sześcioletniemu dziecku rozpoznać ówczesnego prezydenta RP - Ignacego Mościckiego i marszałka II RP - Rydza - Śmigłego którzy brali udział w tym pogrzebie .
A po za tym w tym czasie nie było mediów prócz radia i kronik PATA - pokazywanych w kinach przed seansem filmowym
Na dziś koniec a jutro dalszy ciąg wspomnień p Ani dotyczących przyjaźni jej brata Jerzego z jedynym synem admirała Unruga - Horacego .
Jako dzieci

_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD


Ostatnio zmieniony przez Kiezz dnia Sun Jun 08, 2014 22:40, liczba edycji: 1
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Nie Cze 08, 2014 22:39    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wysłany: Wto Cze 03, 2014 23:39 przez irys5556

Dalsze wspomnienia p Anny Młodawskiej - Grzywacz w rękopisie pisanym specjalnie dla mnie
- Zaciekawiła mnie opowieść p Anny o bracie Jerzym , który przyjaźnił się z synem Unruga zwanym przez niego i jego rówieśników - Raczkiem
Chodzili do tej samej szkoły powszechnej na Oksywiu zbudowanej w 1937 obecne V liceum Ogólnokształcące na ul Dickmana
Pani Anna przytacza fragment swoich wspomnień które zostały wydrukowane w Gazecie katolickiej - Nasz dziennik
Nasz dziennik tak pisze -
- Pewnego dnia choć wszędzie było pełno niemieckiego wojska Jurek założył harcerski mundur poszedł paradować w nim po ulicach .
Chciał zastąpić polskich żołnierzy .
Pod bluzą ukrył finkę ale na zewnątrz wystawał czubek finki , który wypatrzył jakiś Niemiec i natychmiast zabrał .
Jurek był zrozpaczony bo tę finkę dostał od syna admirała Unruga - Horacego- to jest mój dopisek - działo to się według mnie - we wrześniu 1939
Nasz dziennik dalej pisze - Chodzili razem do szkoły i któregoś dnia Raczek - tak go chłopcy nazywali - zaprosił kilku kolegów w tym mego brata do swojego domu - mój dopisek - do obecnej willi Unruga
Dalej p Anna wspomina w Naszym dzienniku - Mama była tym zakłopotana i mówiła -
- Boże jak on syn robotnika pójdzie do domu admirała
Bała się że Jurek nie będzie wiedział jak się zachować więc ciągle tłumaczyła mu co wypada a co nie
Na szczęście naszą sąsiadką była guwernantka syna admirała więc również ją mama poprosiła o pomoc
Na tych urodzinach każdy z chłopaków dostał od jubilata prezent , a że Jurkowi do pełnego munduru harcerskiego brakowało finki to Raczek dał mu tą finkę na dodatek wygrawerowaną dedykacją
Na dość tego - brat przyniósł ofiarowane specjalnie dla jego sióstr dwie torby słodyczy - to tyle wspomnień p Anny Młodawskiej wydrukowanej w gazecie katolickiej pt - Nasz dziennik
W swoim rękopisie napisanym specjalnie dla mnie p Anna wspomina - W 1938 r - jej brat Jerzy został zaproszony na wakacje jeszcze jednym chłopcem do majątku Pani admirałowej w Poznańskiem - prawdopodobnie chłopcy siedzieli w jednej ławce
Po za tym podczas mej rozmowie w mieszkaniu p Anny na Witominie wspomniała mi pewną rzecz o synu admirała - Unruga
A więc- Po Raczka przyjeżdżała elegancka czarna limuzyna z kierowcą admirała po zakończonych zajęciach lekcyjnych gdy schodził ze schodów tejże szkoły fruwała mu czarna peleryna a na głowie posiadał czapkę - bejsbolówkę
P Anna w swoim rękopisie dopisuje że do tej samej szkoły uczęszczała autorka tych wspomnień w latach 1937 - 1939
Tu pod tymi wspomnieniami p Anny o przyjaźni brata p Anny z synem Unruga należało podać artykuł z Dziennika Bałtyckiego - Gdyńskie wędrówki która mi go wypożyczyła do skanowania - gdzie jest wspomnienie o tej przyjaźni i gdzie jest zdjęcie przedwojenne z tak bliska obecnej willi Unruga gdzie na zdjęciach przedwojennych widać ten dom z daleka od strony morza .
To tyle na dziś a jutro kończę ten temat


Wysłany: Śro Cze 04, 2014 22:11
Ogólne wiadomości o willi p Unrugów na Oksywiu .

Państwo Unrugowie zamieszkali w Gdyni na początku w piętrowym domu na Grabówku przy ul Kołłątaja 50 gdzie zajmowali trzy pokoje
Wkrótce przenieśli wraz z dowództwem floty na Oksywie gdzie po zakończeniu budowy zajęli willę wchodzącą w skład zespołu koszarowego .
Projekt oksywskich koszarów wraz z willą dowódcy stworzył prof - Marian Lalewicz autor między innymi Gmachu Banku Syberyjskiego w Petersburgu i dyrekcji PKP w Warszawie
Pomysłodawcą warowni oksywskiej był J Unrug
Dominujący nad koszarami budynek dowódcy floty został zbudowany w latach 1928 - 1930
Była to okazała willa przy czym na poddaszu znajdował się tajemniczy gabinet admirała niedostępny dla domowników
Miał w nim Unrug różnego rodzaju aparaty optyczne lornety itp - fragmenty z powyższego artykułu z Dziennika Bałtyckiego - pt Gdyńskie wędrówki - Admirał Unrug i jego ludzie

Wysłany: Śro Cze 04, 2014 23:46

Ostatnie fragmenty p Anny Młodawskiej - Grzywacz
rękopisu napisanego dla mnie
I tak p Anna wspominając - pisze -
- Po wkroczeniu okupanta niemieckiego do Gdyni w 1939 r została cała rodzina Młodawskich wypędzona z Oksywia i znalazła się między innymi w domu emigracyjnym na Grabówku oczekując na transport wywózki do Kielc przez Częstochowę
P Anna posiada dokument z dwiema datami
- jeden z 15 września 1939 r na tym samym dokumencie widnieje data faktycznej wywózki - 26 października 1939 r
Przy pomocy polskich kolejarzy rodzinie p Anny udało się dostać do Sosnowca do rodziców jej mamy gdzie zostali przechowani do końca wojny
Po powrocie do Gdyni nie mogli zamieszkać w przedwojennym mieszkaniu na osiedlu PAGED na Oksywiu ponieważ zajął już ktoś inny korzystając z ich wyposażenia z przed września 1939
Rodzice p Anny znaleźli mieszkanie w Orłowie u prywatnego właściciela domu
Jurek Anka i Irka pokończyli szkoły pozakładali rodziny
Ojciec mama i Jurek już nie żyją
Irka p Anny siostra mieszka z córką we Wrzeszczu a autorka tych wspomnień - p Anna mieszka na Witominie
W imieniu p Anny zapraszam na stronę internetową gdzie p Anna wspomina okres wojenny pod linkiem - http://www.lowyb.fora.pl/historia-odklamywanie-tajemnice-ciekawe-fakty,50/wstawajcie-wojna-wspomnienia-anny-grzywacz,450.html
Jeszcze w swoim mieszkaniu p Anna wspominała mi że jej tata w roku 1937 na osiedlu PAGED otrzymał to mieszkanie z przydziału
Nie tylko w tych blokach mieszkali robotnicy ale przedwojenni inteligenci czyli prawnicy doktorzy itp
To tyle mi przekazała na to forum p Anna Młodawska - Grzywacz - myślę że to zainteresuje wielu forumowiczom

_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Pon Cze 09, 2014 21:04    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wysłany: Nie Maj 25, 2014 23:19 przez irys5556
Foto 1

Pan Marcin Scheibe na facebooku na portalu Plan miasta - Gdynia zamieścił takie zdjęcie podpisując je w ten sposób
Budowanie ul. Bosmańskiej na Oksywiu. Używane są ociosane "kocie łby" Drugi od prawej to tzw. robotnik podręczny, oparty o łopatę, zwaną "szypą"


Wysłany: Pon Maj 26, 2014 23:09 przez irys5556
Foto 2

Gdy sprowadziłem się w październiku 1978 r na Oksywie jeździłem autobusem tak zwanym ogórkiem - to też pewna historia Oksywia choć grubo po wojnie
W połowie lat 80 - tych te 20- letnie ogórki bardzo się już psuły .
Autobusy te zwane były fachowo Jelczami i były w kolorze czerwonym
Zdjęcie znalezione w internecie w przeglądarce Google pod hasłem - Oksywie w grafice
Akurat ten autobus przejeżdża przez stare Oksywie
Dojeżdża do skrzyżowania ul Dickmana i Płk Dąbka na przystanek obecny - Oksywie górne przy hospicjum dla dzieci


Wysłany: Pon Cze 02, 2014 19:35 przez irys5556
Foto 3

Ot taki przerywnik do wspomnień p Anny Młodawskiej - Grzywacz na temat przedwojennego Oksywia .
Pan Marek Zajkowski na facebooku na portalu plan miasta - Gdynia zamieścił takie zdjęcie - Złomowanie żaglowca Lwów na Oksywiu, Maj 1928.



1.jpg
 Opis:
Foto 1

1.jpg





2.jpg
 Opis:
Foto 2

2.jpg





3.jpg
 Opis:
Foto 3

3.jpg



_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Kiezz 
   

VIP


Wiek: 112
Dołączył: Sob Lut 16, 2008 7:55
Posty: 667
Skąd: Gdynia-Oksywie

PostWysłany: Pon Cze 09, 2014 21:07    Temat postu: Re: Wątek autorski Mariusza

Wysłany: Pon Maj 26, 2014 22:19 przez irys5556

Ciekawy artykuł znalazłem na facebooku podany p Rutka na portalu - Plan miasta - Gdynia .... na temat trolejbusów które kiedyś chodziły na Oksywie oczywiście w latach 60 - tych i później a kiedy je wycofano to nie wiem p Rutka tak to podpisał
Notka ze strony ZKM Gdynia: 50 lat temu 23 maja 1964 r. uruchomiono dwie nowe linie trolejbusowe nr 28 i 28 kreślone (przenumerowaną później na 27) z Dworca Głównego PKP do Oksywia Dolnego i Górnego trasą okrężną przez ul. Arciszewskich, likwidując linię autobusową nr 117 z pl. Kaszubskiego do Oksywia Górnego do ul. Muchowskiego przez ul. Bosmańską. Nowa trasa trolejbusowa w ciągu ulic Nasypowej, Bosmańskiej i Arciszewskich była jednotorowa, z mijanką najpierw na wysokości obecnego przystanku autobusowego przy ul. Alzackiej a potem przy przystanku Oksywie Górne na wysokości ul. Dickmana. Zmiana miejsca mijanki nastąpiła w związku z opóźnionymi przyjazdami do niej trolejbusów jadących przez Oksywie Dolne. Obie linie kursowały z częstotliwością co 12 min. zapewniając wspólną częstotliwość co 6 min. Na mijance wymijały się trolejbusy odjeżdżające z pl. Konstytucji: trolejbus jadący przez Oksywie Dolne i trolejbus jadący przez Oksywie Górne, który odjeżdżał 6 min. po jadącym przez Oksywie Dolne. Trolejbusy do Oksywia kursowały do 1972 r. Proszę zwrócić uwagę na pisownię w notatce prasowej słowa TROLLEYBUS.



10391414_244813715709730_824011021319754221_n_769.jpg

10391414_244813715709730_824011021319754221_n_769.jpg



_________________
GRANICE WOLNOŚCI
Wolność sumienia niech
nie będzie zgodą na grzech



NOCNY WYPAD
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama